Згідно тематичного плану на 2021 рік, затвердженого МКІП, УДІКС працює над підготовкою видання Атласу стародавніх будівельних матеріалів і технологій пам’яток архітектури і археології на території України.

Базою для розробки видання Атласу є колекція петрографічних шліфів – унікальне зібрання і джерело інформації про історичні будівельні технології,  яка є результатом багаторічної системної роботи українських реставраторів: Науково-реставраційних підрозділів і Науково-дослідної лабораторії Українського спеціального науково-реставраційного управління (УСНРВУ) з 1970 р., потім з 1981 р. –  Інституту «Укрпроектреставрація», потім з 1994 р. новоствореного Державного науково-технологічного центру ДНТЦ «Конрест».

Сучасний вигляд колекції петрографічних шліфів

Наразі роботу над виданням  продовжує Стріленко Ю.М., одна з авторів колекції, яка є провідним науковим співробітником УДІКС з 2018 року. За останні роки напрацьовано і зберігається в архіві УДІКС:

  • Перелік зразків будівельних розчинів пам’яток архітектури і археології у цифровому та печатному варіантах.
  • Концепція і План підготовки видання.
  • Підготовлений до друку Вступ (характеристика особливостей складу стародавніх будівельних розчинів).

 

  1. Початок техніко-технологічних досліджень
  2. Особливості вапняно-цем’янкових розчинів кам’яних храмів Стародавнього Києва
  3. Перший кам’яний храм у Києві – Десятинна церква. Впровадження нових технологій – випалювання вапна і виробництва цегли – 2-а половина Х ст.
  4. Будівельні матеріали Софійського Собору і Золотих Воріт
  5. Зміни у складі вапняно-цем’янкових розчинів у 2-й половині ХІ ст. Кам’яні храми ХІІ-ХІІІ ст.